Відповідно до пункту 15 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, МСЕК проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я після пред’явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.
В період військового стану введено принцип екстериторіальності, тобто можливо звернутися до МСЕК за місцем перебування (проживання, реєстрації, стаціонарного лікування в закладах охорони здоров’я, базування військової частини).
Отримавши направлення військової частини чи РТЦК та СП на встановлення відсотку втрати працездатності та визначення групи інвалідності не потрібно відразу йти на МСЕК, не зібравши пакет необхідних документів. МСЕК оглядає осіб для встановлення інвалідності, визначення відсотку втрати працездатності лише після заповнення «Направлення на МСЕК» – форма 088/о лікарсько-консультативними комісіями(далі ЛКК) лікувально-профілактичних закладів (далі ЛПЗ). Це означає, що спершу треба звернутися до сімейного лікаря, лікуючого лікаря для оформлення «Направлення на МСЕК».
Перелік документів при оформленні на МСЕК:
- направлення (форма 088/о);
- копія паспорту та індивідуальний податковий номер;
- копія військового квитка;
- довідка ВЛК або свідоцтво про хворобу, в яких встановлений зв’язок між травмою/захворюванням та проходженням військової служби/захистом Батьківщини), зазначенням статті про придатність до військової служби (довідка ВЛК або свідоцтво про хворобу надається в оригіналі або засвідчене нотаріально);
- виписка з амбулаторної карти та/або виписка з історії хвороби (виписки з історії хвороби стаціонарного хворого форма 027/о (виключно даних, на підставі яких встановлений діагноз, або ступінь його важкості) АБО заключення спеціалістів, на підставі яких встановлений діагноз, або ступінь його важкості;
- індивідуальний реабілітаційний план;
- протоколи та результати інструментальних та/або лабораторних досліджень (тільки ті, що відповідно до клінічних протоколів підтверджують діагноз або ступінь його важкості);
- дозвіл на передачу персональних даних, в тому числі даних про стан здоров’я та результати досліджень, МСЕК з метою проведення огляду;
- методика діагностики самооцінки психічних станів;
- довідку про обставини травми (за потреби);
- посвідчення УБД (за наявності);
- копію трудової книжки (за наявності).
Під час проходження МСЕК потрібно мати із собою оригінали зазначених документів.
Після надходження форми 088/о до МСЕК та ознайомлення з медичними документами, комісії викликають військовослужбовців для проходження огляду протягом 1-3 робочих днів. Винесення експертного рішення МСЕК військовослужбовцям здійснюється в день огляду особи.
Після закінчення обстеження видається довідка про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв’язку інвалідності або зазначається ступінь втрати професійної працездатності, індивідуальна програма реабілітації інваліда (ІПР) з зазначенням проведення необхідного реабілітаційного лікування, забезпечення технічними засобами реабілітації, професійної, психолого-педагогічної реабілітації.
В складних або спірних випадках можливе направлення військовослужбовців, що звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпропетровськ) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця). Після обстеження зазначені науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які для комісії мають рекомендаційний характер (пункт 24 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317).
У разі, якщо пацієнт звертається для встановлення інвалідності й не може прибути на огляд до МСЕК, ЛКК до форми 088/о надає довідку про огляд такого військовослужбовця вдома, або за місцем лікування. Після отримання документів МСЕК проводить огляд таких пацієнтів за місцем їхнього перебування.